Jak vybírat nejlepší fotky v Lightroomu

Občas jsme postaveni před problém vybrat z velkého množství fotek určitý malý počet těch nejlepších. Třeba chceme vytvořit fotoknihu, někam vystavit svoje portfólio toho nejlepšího, co máme, nebo třeba hlasovat v nějaké fotografické soutěži.  

V tomto článečku popíši vyřazovací způsob výběru v programu Adobe Lightroom, který se mi nejlépe osvědčuje, je v kterékoliv fázi vratný a vede celkem rychle ke kýžené množině těch nejlepších fotek.

  1. Množinu fotek, ze kterých budeme vybírat umístíme do jednoho adresáře (i když v Lightroomu jsme zvyklí pracovat převážně s RAW fotkami, zde to samozřejmě mohou být JPG soubory, budeme je pouze vybírat)
  2. Fotky naimportujeme do Lightroomu a otevřeme modul Library (klávesa G)
  3. Označíme všechny fotky (Ctrl-A) a stiskneme nulu na numerické klávesnici, čímž zrušíme "ohvězdičkování" fotek, pokud by některá nějaký rating měla. Stejně tak je můžeme snadno zbavit barevných labelů, pokud by je některé fotky měly tak, že v pravém panelu Metadata do kolonky u řádku Label napíšeme "none".
  4. V prvním kole si fotky jen velmi kriticky prohlížím, abych se s nimi seznámil a věděl, co vlastně v archivu mám. Přemýšlím o fotkách, které na první pohled nesplňují některé z kritérií, které jsem si pro výběr dal, nebo mají nějakou technickou vadu, ale zatím nic nevyřazuji.
    Prakticky tedy stisknu klávesu E, kliknutím na šipečky úplně vpravo, vlevo, nahoře a dole si schovám všechny panely Lightroomu, abych měl na obrazovce co největší plochu pro fotku, pohodlně se usadím a kurzorovou klávesou šipka doprava fotky pomalu projíždím a přemýšlím. 
  5. Když projedu celý balík, stisknu klávesu N (výběrová soutěž). Všechny fotky se objeví jako malé náhledy na jediné obrazovce a když na ně najedu myší, mají u sebe křížek, kterým je z výběru mohu vyhazovat. Projíždím očima galerii a postupně vyhazuji fotky od těch, co mě při prvním projíždění na první pohled trkly nějakou třeba technickou chybou nebo třeba tematickým nesouladem s tím, co chci vybrat. Pokud je fotek hodně, jsou náhledy opravdu malé, proto nejprve odstraňuji ty, u nichž mám opravdu jistotu, že do výběru nepatří. Jak fotek ubývá, náhledy se postupně zvětšují.
  6. Když dojdu do fáze, že už nedovedu z malých náhledů zodpovědně určit, které fotky ještě mám určitě vyřadit, přepnu se do režimu Library klávesou G. Fotky teď uvidím zase všechny, ale jen některé budou vybrané (ty co jsem v režimu soutěže neodstranil). Stisknu jedničku na numerické klávesnici, čímž vybraná množina dostává rating 1 hvězdička.
  7. Ve spodním panelu si nastavím filtr na >= * a klávesou E si znovu zapnu celoobrazovkové prohlížení. Stejně jako v bodu 4. si teď znova fotky prohlížím, Vidím ovšem už jen ty, které prošly prvním kolem, a navíc je mám opakovaným prohlížením čím dál více "v oku". Zase pouze přemýšlím, teď už o výrazně menším počtu fotek, a tím pádem s větší citlivostí a rozvahou, na kterých mi něco vadí.
  8. Až si vše prohlédnu stisknu opět klávesu N (vyřazovací soutěž), a proces se opakuje, pouze na konci po vyházení fotek, když se přepnu zpět do režimu G, mačkám tentokrát dvojku na numerické klávesnici, čímž těmhle kandidátům dávám dvě hvězdičky. 
  9. Opět vyfiltruji, tentokrát na >= * * a následuje u mě obvykle poslední kolo pečlivého prohlédnutí v režimu E a definitivního výběru požadovaného počtu obrázků a označení třemi hvězdičkami (klávesa 3 na numerické). Pokud by fotek byl nějaký opravdu závratný počet, mohu samozřejmě celé kolečko projet ještě jednou se třemi hvězdičkami a čtyřmi označit ty nejlepší, ale já mám zkušenost, že i s velkým počtem vstupních fotek se to dá zvládnout tříkolově. 

Tímto jednoduchým postupem jsem si vytvořil pyramidu fotek od bezhvězdičkových přes jedno, dvou až k tříhvězdičkovým. 

Tak dobré oko a šťastnou ruku!