DVB-T settop box Siemens Gigaset M740

V roce 2006 jsem si koupil STB Siemens Gigaset M740. Tehdy to byla mašinka docela na úrovni - Linuxový základ, 2 DVB-T tunery, připojeni na LAN. Bohužel měla ovšem problémy s implementací češtiny, které jsem se tedy snažil alespoň nouzově vyřešit. Od té doby se změnily dvě věci:

 1. úplně jsem si předělal redakční systém svého webu
 2. přestal jsem zmiňovaný STB používat (nahradil ho DVD rekordér Panasonic)

Protože implementace češtiny byla opravdu jen nouzovým řešením a dále jsem ji díky nepoužívání M740ky nerozvíjel, nepřenášel jsem články z té doby ani na tento svůj webserver. Ale občas lidi na netu vyšťouraji, že jsem kdysi nějakou češtinu dělal a ptají se mě na to, takže jsem se nakonec rozhodl přece jenom články znovu vystavit. Všechny zájemce ale  ještě jednou upozorňuji, že to sice chodilo, ale bylo to nesystémové a opravdu nouzové.

Články vystavuji v téměř nezměněné podobě.   

Nahrání firmwaru přes TFTP

Když jsem svůj Gigaset rozbalil z krabice a připojil potřebné kabely, brzy jsem zjistil, že bez nového firmwaru se dál nehnu :-) Protože z jeho nahrávání se stala malá detektivka, rozhodl jsem se, že postup nahrání firmwaru do Gigasetu prostřednictvím TFTP protokolu popíšu krok za krokem i pro úplné laiky.

Problém nahrávání firmvaru byl v tom, že jsem v tu chvíli neměl, jak ho do přístroje dostat. Nemaje zatím USB harddisk, první pokus byl s USB Flaskou, kterou ale původni firmware odmítal, ačkoliv je USB 2.0 kompatibilní a byla i správně naformátovaná. Zkusil jsem tedy firmware nahrát na network share. Odtamtud už šla aktualizace spustit, ale vzhledem k tomu, že Lemmiho firmwary požadují nahrání ze servisního menu, po chvilce se update zákonitě švihnul.
Zvolil jsem tedy postup se servisním menu, ovšem to podporuje pouze dva způsoby updatu z USB disku (což z Flash "klíčenky" nefungovalo) nebo TFTP update. Nezbývalo mi tedy než zvolit TFTP update a vzhledem k tomu, že ne všichni ví co a jak s TFTPkem, rozhodl jsem se to tady popsat.

Co budeme potřebovat?

 1. PC, které po síti komunikuje s Gigasetem a u něhož máme práva změnit IP adresu
 2. Patřičný ZIP s firmwarem (Lemmiho verze najdete třeba tady), který si rozzipujeme do nějaké složky na disku (třeba C:\lemmi)
 3. TFTP server. Skvělý TFTP server, který Vám doporučuji a  který zde budu popisovat  je  Pumpkin TFTP. Je to freeware a můžete si ho nahrát buďto z originálních stránek  http://kin.klever.net/pumpkin/.

Jak tedy postupovat?

 1. Nainstalujte si na počítači TFTP server (je to rychlé a bezproblémové).
 2. TFTP server na Gigasetu v servisním režimu běží natvrdo na IP adrese 192.168.1.1 a nelze to změnit. Proto musíme nejdřív změnit adresu našeho PC tak, aby bylo ve stejné síti, (tedy na hodnotu 192.168.1.něco). Spusťte si DOSovské okno a napište příkaz ipconfig. Podívejte se na adresu Vašeho počítače a pokud je 192.168.1.cokoliv mimo 1, můžete pokračovat bodem 3) Pokud potřebujete adresu změnit a víte, jak na to, změňte si ji na požadovanou hodnotu a také pokračuje bodem 3). Kdo si ohledně změny adresy něčím není jistý, nechť pokračuje dále ve čtení tady:
  Pravým tlačítkem klikněte na ploše na ikoně "Místa v síti" a zvolte "Vlastnosti". Zvolte "Připojení k místní síti" a v něm "Vlastnosti" a pak "Protokol sítě Internet (TCP/IP)" a opět tlačítko "Vlastnosti".
  Pokud vidíte v dialogu čísla, opište si je někam, ať je po akci můžete vrátit na původní hodnoty. Pokud je tam zašrtnuto "Získat adresu IP z DHCP serveru automaticky" a "Získat adresu DNS automaticky", pouze zvolte variantu " použít následující IP adresu".
  Do okénka "Adresa IP" zapište  adresu 192.168.1.2 a klikněte do řádku "Maska podsítě". Měl by se sám vyplnit na 255.255.255.0. Pokud se tak nestane, vyplňte tuto hodnotu ručně. Zbylá okénka nemusíte vyplňovat a jen pomocí OK pozavírejte všechna okna nastavení sítě.
 3. Spusťte TFTP server Pumpkin. Stiskněte v něm tlačítko "Put File" a v první řádce  (Local File) zvolte  pomocí tlačítka vpravo soubor s firmwarem ze složky, kam jste firmware předtím rozbalili (je to soubor s příponou WSW něco jako 2.00.xx.L02.wsw).
  Do řádky "Remote Host" vyplňte adresu 192.168.1.1
  Ještě NEmačkejte tlačítko "OK".
 4. Nyní nahoďte na Gigasetu servisní režim. Provedete to tak, že vytáhnete síťovou napájecí šňůru,
  zastrčíte ji na 2 vteřiny, vytáhnete na 2 vteřiny,
  opět zastrčíte a vytáhnete,
  zastrčíte, vytáhnete a
  zastrčíte a již necháte zastrčenou. Po chvilce se objeví primitivní menu, které obsahuje řádek: "update from network (tftp)".
  Zvolte tuto možnost a objeví se:
  "Please send update file with tftp to 192.168.1.1"
  Teď už jen na počítači odmáčkněte v Pumpkinovi "OK" a firmware by se měl poměrně rychle nahrát. Pak začne proces updatu, během kterého na obrazovce televize nabíhá lišta. To naopak trvá poměrně dlouho, ale buďte trpěliví a vydržte. Přístroj se nakonec sám restartuje a nový firmware je v něm.
 5. Vraťte si zpátky nastavení síťové karty na počítači, pokud jste ho ve třetím kroku měnili.


Mimochodem nový firmware už vidí můj USB Flashdisk :-)

 

Už umí skoro česky ...

EPGčko ještě není 100%ní, ale relativně čitelné to je. Teletext je zcela OK. Chcete svého Gigaseta taky naučit česky? Pak čtěte dál.Naučil jsem svého Gigaseta český teletext a při té příležitosti jsem ho trochu přiučil i české EPGčko. Obě dvě češtiny jsou vyřešeny úpravou fontů. Font teletextu je v souboru /data/vt1518.pgm Ten jsem změnil podle ETSI normy popisující českou znakovou sadu pro teletext. Zatím jsem nenašel teletextovou stránku s chybou, ale trochu mě překvapuje, že font neobsahuje velká háčkovaná písmena Č, Ř, Ž, atd. Že by se v českém teletextu tahle písmena nepoužívala???

EPGčko na Multiplexu A (poznámka: to byl v minulých letech experimentální multiplex) je vysíláno takovou tou normou, kdy písmena s diakritikou jsou popsána dvěma bajty, zatímco ostatní pouze jedním bajtem. Proto jsem provedl úpravu původního TrueTypového fontu tak, že jsem znaky popisující háček a čárku nahradil skutečným grafickým symbolem háčku a čárky, kterým jsem navíc dal takový offset, aby zasahovaly do znaku, který mají opatřit diakritikou.
Ovšem vzhledem k tomu, že každé písmeno v proporcionálním fontu je jinak široké, nesedí háčky a čárky nad písmeny úplně ideálně a text je trošku rozsypaný. Ale čitelné to je rozhodně lépe než před úpravou.

Postup instalace

V Gigasetu musíte mít lemmiho firmware, abyste k němu měli přístup FTPkem a Telnetem (já mám 2.0.51, ale snad úprava bude chodit i na starších verzích).

 1. Stáhněte a někam na disk si rozzipujte soubor z přílohy tohoto článku.
 2. Připojte se ke Gigasetu FTPkem a do složky /data zkopírujte oba soubory ze ZIPu
 3. Odpojte FTPko a připojte se telnetem (uživatel r bez hesla, pokud jste si to nezměnili)
 4. Překopírujte nové soubory místo těch původních, tedy například:
  cd /data
  cp vt1518.pgm vt1518old.pgm
  cp tv1518new.pgm vt1518.pgm
  cp SISAN06.TTF SISAN06old.TTF
  cp SISAN06new.ttf SISAN06.TTF
  exit
 5. Restartujte Gigaseta a měl by umět skoročesky :-)
PřílohaVelikost
cestina.zip63.12 KB