Urychlovač LHC je velmi složitý stroj skládající se ze dvou kruhových drah jejichž přímou součástí jsou místa pro kolize, sekce pro injektáž částic, čistící sekce, urychlovací sekce, tlumící sekce a obloukové sekce. To vše se skládá z obrovského množství různých systémů zajišťujících jak samotné urychlování částic, tak jejich udržení ve stabilním stavu, měření různých parametrů svazku, bezpečné utlumení v případě poruch atd.
Urychlovač je navržen pro dva typy částic a dá se v něm v širokém rozmezí regulovat jejich energie i intenzita svazku (daná množstvím částic, které obíhají). Veškeré parametry stroje je nutno dodržet s extrémní přesností, proto každému urychlování musí předcházet řada přípravných fází, během kterých se vše pečlivě dolaďuje. Celý stroj proto pracuje v cyklech (jejich časování se odvozuje od momentu, kdy dochází k začátku urychlování).
Průběh typického cyklu je dobře vidět například na grafu vyjadřujícím závislost proudu hlavními supravodivými magnety systému na čase (převzato z http://proj-lhc-software-analysis.web.cern.ch/proj-lhc-software-analysis/doc/lhc-op-nominal.doc):
|
Podrobnější stavový diagram urychlovače LHC jsem našel na http://meltronx.com/lhc1.html a zde jsem pouze přeložil jeho tooltipy, které se zobrazí najetím myši na jednotlivé stavy.