Čištění chipu digitální zrcadlovky

Před pár dny jsem si opět řekl, že je na čase vyčistit chip u mého Nikona. Chvíli jsem se v něm neobratně šťoural špachtličkou kdysi vystřiženou z platební karty, když mě napadlo, že si přeci mohu vytisknout perfektní špachtličku podle svých představ na 3D tiskárně. Tak pokud vás tahle problematika zajímá, můžete si ji stáhnout ze serveru Thingiverse a přečíst si o postupu, kterým chip čistím.

Nejdříve je dobré si říct, jak vlastně poznáme, jak moc je chip zaprášený. Nejlépe je zrníčka prachu pochopitelně vidět, pokud na chip vrhají ostré stíny. Toho dosáhneme tím, že objektiv zacloníme nejvíce jak to jde. Tím se z něj stane téměř bodový zdroj světla, a každá nečistota krásně vynikne. (Samozřejmě naopak, pokud jsme v situaci, že musíme fotit, víme, že chip je špinavý, a nemůžeme ho v tu chvíli z jakýchkoliv důvodů vyčistit, musíme pamatovat na to, abychom clonili co nejméně a tím vliv nečistot zminimalizujeme.) Při focení nemusí být fotoaprát zaostřen a je dobré fotit nějaké rovnoměrné světlo (ve dne například oblohu, v noci počítačový monitor se zobrazenou bílou plochou).

Ukázka nastavení křivek ve Photoshopu

Na obrázku níže je porovnání nečistoty na kousku chipu nafocené objektivy s ohniskovou vzdáleností 16 a 300 mm při naplno otevřených a naplno uzavřených clonách. Nečistoty jsou na tomto obrázku navíc zvýrazněny významným zvýšením strmosti expoziční křivky ve Photoshopu. Je vidět, že při otevřených clonách se ani u jednoho objektivu na fotce neprojevily a to se přitom jedná zejména v levé části ukázky o poměrně velký chloupek.

Ukázka zečištěného chipu

Proces čištění chipu

Co budeme potřebovat

  • naplno nabitou baterii fotoaparátu
  • čisté místo (nejlépe stůl v málo prašném prostředí) s výborným osvětlením (např. u okna za jasného dne)
  • utěrky z textílie nepouštějící chloupky (já používám americké utěrky PecPad lint free wipes
  • alkohol s chemickou čistotou (používám 99% methanol, ale lze použít např i isopropyl alkohol) Zásadně nepoužívejte líh z drogérie nebo barev-laků. Ten obsahuje přídavná denaturační svinstva, která by mohla nechat stopy. Líh z lékárny také není dobrý, protože je tak max 60%, zbytek je voda, která pomaleji zasychá a mohla by nechat na chipu zaschlé stopy kapiček.
  • špachtličku se šířkou rovnou šířce chipu (např tu mojí z Thingiverse nebo třeba vystřiženou z platební karty)
  • před prací si řádně mýdlem umyjeme ruce

Postup

Okolo konce špachtličky přehneme PecPad (osvědčilo se mi rozstřihnout ho na čtvrtiny (5 x 5 cm), protože pokud ho nechám v celku, tak se při čištění velké přebytky utěrky všude pletou). Přes hranu kterou budeme čistit musí být právě jedna vrstva utěrky a zbytek musí být poskládaný tak, aby se při práci nepletl. Na své špachtličce jsem si na uchycení utěrky udělal takový zoubek a proti němu přicvakávací destičku, ale při použití jiné špachtličky lze k uchycení použít například vhodně upravenou kanelářskou sponku. Při přípravě špachtličky se snažíme na obalenou čistící hranu nesahat rukama, abychom utěrku nezamastili, a zásadně špachtličku touto hranou nikam nepokládáme, aby se na ní nenachytal prach. Je dobré si na stůl položit například nějakou malou krabičku a špachtličku na ní odkládat tak, aby čistící hrana byla neustále ve vzduchu. Na následujícím obrázku je vidět moje špachtlička připravená k čištění.

Připravená špachtlička

Najdeme si v menu fotoaparátu položku pro zvednutí zrcátka pro čištění, sundáme objektiv a než zmáčkneme spoušť (čímž se u většiny zrcadlovek zrcátko sklopí a závěrka otevře), kápneme na čistící hranu špachtličky dvě kapky alkoholu (osvědčila se mi na to 100ml plastová nádobka sehnatelná v každé lékárně, která má pod šroubovacím uzávěrem takové plastové kapátko). Dejte skutečně jen dvě malé kapičky, někdy i to je moc a musí se chvíli počkat, než se část odpaří.

Zmáčkneme spoušť, přiložíme čistící hranu špachtličky na jeden okraj chipu a jedním pohybem za citlivého, ale znatelného přitlačování špachtličky (měla by se mírně prohnout), přejedeme k druhému okraji. Špachtličku vytáhneme směrem nahoru. Nesnažte se jezdit s ní sem a tam, to si chip zaneřádíte ještě hůře, než byl na začátku. Musí se přejet skutečně jedním zátahem.

Tady https://youtu.be/Hn-HmTzowvs jsem připravil jednoduchou animaci pohybu spachtličky, jak by zhruba měl vypadat.

Při práci je dobré si nastavit polohu foťáku tak, aby se od chipu odráželo světlo (podobně jako se kontroluje umytí běžných oken). Tak krásně uvidíme, jak rovnoměrně špachtličku táhneme a jak za ní alkohol schne a zda nedělá zasychající kapičky.

Zavřeme závěrku (podle návodu v menu, většinou vypnutím napájení foťáku) a špachtličku opatrně odložíme tak, aby se čistící hrana ničeho nedotkla.

Uděláme testovací fotku, a pokud na chipu nějaké nečistoty zůstaly (na poprvé je to poměrně pravděpodobné), tak můžeme celý postup opakovat. Pokud mezitím špachtlička příliš oschne, můžeme na ni kapku alkoholu přidat, ale je lépe mít špachtličku sušší než příliš mokrou. U příliš mokré špachtličky, jak alkohol na chipu schne, nechává tam po sobě jemné zaschlé kapičky.

Když člověk získá ten správný grif, lze chip spolehlivě vyčistit skutečně na první zátah. 

Po vyčištění samozřejmě utěrku vyhodíme, a pro příští čištění použijeme čerstvou.