Různé

warning: Creating default object from empty value in /var/www/jakub.serych.cz/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

RepRap - stavba

Stavbu RepRapa můžeme zahájit v momentě, kdy máme tištěné díly a vitamíny. Zpočátku to jde velmi rychle, ale záhy zjistíte, že je to podobné jako se stavbou domu. Hrubá stavba se dá vyšvihnout za pár dní, ale dokončovací práce mohou trvat i několik let...

Začněme ale pěkně od začátku.

RepRap - potřebný materiál

RepRep se staví z velmi levných a snadno dostupných součástek. Nicméně i tak vyjde stavba tiskárny minimálně na několik tisíc korun. V tomto článku budu shromažďovat svoje poznatky o levných a dostupných zdrojích materiálu na stavbu.

RepRap tiskárna

V tomto seriálu budu popisovat postup stavby své první RepRap 3D tiskárny s pracovním názvem Adam (jak jinak :-))).

Pokud se někdo do stavby budete chtít také pustit, a narazíte v mém popisu nebo obecně při stavbě na nějaké nejasnosti, neváhejte mi poslat mail. Pokud budu znát odpovědi na Vaše otázky, rád poradím.

Experimenty v LHC - jak se vlastně dělají objevy?

Tento článek je překladem původního článku Emmy Sanders (s laskavým svolením autorky) z CERN bulletinu 21-22/2011 s názvem "Experiments at the Large Hadron Collider - How are discoveries made?"

Vzhledem k tomu, že urychlovač LHC běží v téměř rutiním provozu, někteří lidé si možná představují fyziky, jak jen se založenýma rukama čekají ze kterého ze čtyř experimentů nejdříve vyskočí Higgsův boson, aby o tom posléze mohli napsat vědeckou zprávu, a posunout se k objevování dalšího "velkého tajemství vědy". Nicméně tato představa je na míle vzdálená realitě dnešních experimentů částicové fyziky, které jsou založené na statistice, statistice, a pokud byste chtěli vědět na čem ještě, tak na statistice.

Zobrazení lyrics u MP3 přehrávače Cowon i9

Do MP3 přehrávače COWON se mi podařilo naprogramovat UCI s možností zobrazování textů písniček. Pokud si ho chcete stáhnout a nainstalovat, čtěte následující návod. 

EN:

If you want to display lyrics on your COWON i9 player, read more (English version is under the Czech one).

---------------------------------------------------

Vylepšená česká klávesnice

Jak vědí všichni, kdo používají počítač pro jakékoliv činnosti spojené s programováním, rozložení české klávesnice v Microsoftím podání je velmi nešťastné, protože speciální znaky jako například hranaté závorky, zpětné lomítko atd. jsou umístěny zcela nesmyslně.

Instalace serveru webMathemaica na Linuxové distribuci Debian

Wolfram webMathematica je produkt, který umožňuje publikovat většinu funkcionality programu Wolfram Mathematica prostřednictvím webových stránek. Protože jeho instalace na Linuxový server není triviální, rozhodl jsem se její postup popsat pro případné zájemce. Instalaci jsem se snažil rozdělit do jednotlivých logických kroků, na jejichž konci je vždy ověření, zda se příslušná část instalace podařila.
Instalace je založená na Linuxové distribuci Debian Lenny, webovém serveru Apache2, servletovém serveru Apache Tomcat 6.0 a sun-java6-jdk, ale je pravděpodobné, že bude funkční i na mírně odlišných verzích. V postupu není zahrnuta ochrana serveru před útoky a předpokládá se, že po dobu instalace bude server izolován od přístupu z Internetu, a po dokončení instalace bude ošetřen nějakým firewallem, ať už na vnějším routeru nebo například pomocí iptables na samotném serveru.

Qué es el mate?

Tuhle charakteristiku mate napsala na FaceBooku Laura Miňo a mě připadne tak přesná, že jsem si dovolil ji na svém webu vystavit. Komu nedělá španělština problém, vychutnejte si ji stejně jako mate.

 

Začínáme s Linuxem

V roce 2007 jsem si vymyslel nový předmět s názvem Správa internetového serveru, který mám možnost od září 2008 učit na naší průmyslovce.

Čaj maté

Mojí oblíbenou pochoutkou je čaj maté. Přestože se v ČR snadno sežene jak samotný čaj, tak všechny pomůcky pro jeho přípravu, povědomost o tomto nápoji je zde velmi chabá. Proto jsem se rozhodl sesbírat o něm z různých webů (převážně ve španělštině a portugalštině) co nejvíce informací a doufám, že třeba budou k užitku dalším milovníkům maté nebo možná náhodného čtenáře navnadí, aby maté také ochutnal, čímž se možná stane, že klub jeho milovníků bude rozšířen.

Systém GPS - materiály pro seminář Heuréka

V příloze tohoto článečku najdete následující materiály určené pro fyzikální seminář Heuréka pořádaný na SPŠ sdělovací techniky 24.11.2007:

  • Prezentace
  • Prográmek NMEA parser
  • Excelovskou tabulku s UDF funkcí Dist
  • PDFko s mými čmáranicemi na tabuli - to bude užitečné nejspíš jen pro přímé účastníky semináře

Leštění a zkoušení zrcadla

Příprava na leštění

Pokud jste si mysleli, že po úspěšném vybroušení zrcadla máte to nejhorší za sebou, jste na hlubokém omylu. Už samotná příprava na leštění zrcadla není jednoduchá, natož potom leštění samotné.

Brousíme, brousíme, brousíme, brousíme a brousíme ...

 

... aneb ještě tak hodinku.

 

Máme-li vše připraveno, můžeme se směle pustit do broušení.

Jaký materiál budeme potřebovat

Během kurzu v roce 2005 se na kovové podložce brousilo zrcadlo o průměru 12,5cm s ohniskovou vzdáleností kolem 85cm, tedy se světelností cca f/7, a všem účastníkům se toto zrcadlo během pěti dnů podařilo vybrousit a vyleštit ve slušné kvalitě. Naším lektorem byl pan Otakar Procházka, který má s vedením těchto kurzů na rokycanské hvězdárně mnohaletou zkušenost. Veškerý materiál jsme dostali na hvězdárně, nicméně se zde o něm zmíním trochu šířeji.

Broušení zrcadla pro astronomický dalekohled

Na začátku prázdnin 2005 jsem měl to štěstí, že jsem se mohl účastnit kurzu broušení zrcadel pro amatérské astronomické dalekohledy a následného kurzu stavby těchto dalekohledů.

Syndikovat obsah