Broušení zrcadla pro astronomický dalekohled

Na začátku prázdnin 2005 jsem měl to štěstí, že jsem se mohl účastnit kurzu broušení zrcadel pro amatérské astronomické dalekohledy a následného kurzu stavby těchto dalekohledů.Tyto dva bezvadné kurzy pořádá pravidelně již řadu let hvězdárna v Rokycanech, a zájemcům o stavbu amatérského astronomického dalekohledu poskytuje za naprosto minimální cenu veškerý potřebný materiál, optimální podmínky pro práci a skvělého lektora.

Brousím, až se ze mě kouří Než jsem na kurz odjížděl, hledal jsem na Internetu co nejvíce informací o broušení zrcadel, abych se na kurz řádně připravil, ale zjistil jsem, že to s těmito informacemi na českém webu není žádná sláva. Z toho důvodu jsem se rozhodl popsat v těchto článečcích postup broušení.

Zájemce o broušení ovšem hned na začátku zcela zrazuji od pokusů pustit se do práce pouze na základě těchto článečků. Věřte, že broušení a zejména pak leštění a parabolizace zrcadla je velká "magie", a bez dohledu a rady zkušeného lektora/brusiče se prostě neobejdete. Já osobně, pokud bych si někdy v budoucnu chtěl vybrousit větší zrcadlo, bych se zřejmě i po absolvování uvedeného kurzu pokusil s rokycanskou hvězdárnou domluvit na možnosti brousit ho v rámci některého z příštích kurzů opět za dozoru lektora. Tyto článečky tedy mají sloužit výhradně zájemcům o kurz, aby si dopředu udělali představu "o čem takové broušení je", a naopak absolventům brusičských kurzů, kteří si chtějí třeba po letech oprášit postup práce. Je v nich pouze popsán postup práce tak, jak probíhala na našem konkrétním kurzu, a nedělají si žádné ambice na obecný rozbor broušení zrcadel všemi možnými metodami.

Pokud v nich narazíte na chyby ať už věcné nebo gramatické, budu Vám vděčen, když mi o nich dáte mailem vědět. Také se neostýchejte mi napsat, pokud budete mít k popsaným postupům nějaké dotazy. Pokud budu znát odpověď, rád Vám odpovím.

Některé doprovodné fotografie jsou z mého foťáku a jiné jsou použity s laskavým svolením Lukáše Shrbeného - jednoho z účastníků kurzu, neboť jsou jeho dílem. V článcích je také použito několik animací vytvořených v Macromedia Flash. Pro jejich korektní zobrazení je třeba mít v počítači nainstalovaný volně stažitelný prohlížeč Macromedia Flash Player.