Broušení zrcadla pro astronomický dalekohled

Seriál několika článečků popisující postup broušení a leštění zrcadla pro astronomický dalekohled tak, jak se provádí na kurzech pravidelně pořádaných Hvězdárnou v Rokycanech.

Seriál je vhodný pro zájemce, kteří se na kurz chystají, aby zhruba věděli, co je tam čeká nebo naopak pro brusiče, kteří mají kurz již za sebou, a chtějí si po delší době připomenout, jak se to vše dělalo.

Nedoporučuji však používat tento seriál k pokusům o broušení "na vlastní pěst". Broušení a leštění zrcadla je tak trochu magie, kterou musí začátečník dělat pod trvalou kontrolou zkušeného instruktora, jinak se vystavuje riziku, že investuje spoustu práce do kusu skla, který nebude vhodný na nic jiného než na vyhození.

Brousím, až se ze mě kouříJá osobně jsem měl to štěstí, že jsem mohl navštívit tento kurz na začátku prázdnin 2005. Hned po kurzu broušení jsem pak pokračoval následným kurzem stavby amatérských dalekohledů.Oba tyto bezvadné kurzy pořádané pravidelně rokycanskaou hvězdárnou zájemcům o stavbu amatérského astronomického dalekohledu poskytnou za naprosto minimální cenu veškerý potřebný materiál, optimální podmínky pro práci a skvělého lektora.

Než jsem na kurz odjížděl, hledal jsem na Internetu co nejvíce informací o broušení zrcadel, abych se na kurz řádně připravil, ale zjistil jsem, že to s těmito informacemi na českém webu není žádná sláva. Z toho důvodu jsem se rozhodl popsat v těchto článečcích postup prací.

Jak jsem již uvedl výše, zájemce o broušení hned na začátku zcela zrazuji od pokusů pustit se do práce pouze na základě těchto článečků. Věřte, že broušení a zejména pak leštění a parabolizace zrcadla je velká "magie", a bez dohledu a rady zkušeného lektora/brusiče se prostě neobejdete. Já osobně, pokud bych si někdy v budoucnu chtěl vybrousit větší zrcadlo, bych se zřejmě i po absolvování uvedeného kurzu pokusil s rokycanskou hvězdárnou domluvit na možnosti brousit ho v rámci některého z příštích kurzů opět za dozoru lektora.

V článcích je navíc pouze popsán postup práce tak, jak probíhala na našem konkrétním kurzu, a nedělají si žádné ambice na obecný rozbor broušení zrcadel všemi možnými metodami.

Pokud v nich narazíte na chyby ať už věcné nebo gramatické, budu Vám vděčen, když mi o nich dáte mailem vědět. Také se neostýchejte mi napsat, pokud budete mít k popsaným postupům nějaké dotazy. Pokud budu znát odpověď, rád Vám odpovím.

Některé doprovodné fotografie jsou z mého foťáku a jiné jsou použity s laskavým svolením Lukáše Shrbeného - jednoho z účastníků kurzu, neboť jsou jeho dílem. V článcích je také použito několik animací vytvořených v Macromedia Flash. Pro jejich korektní zobrazení je třeba mít v počítači nainstalovaný volně stažitelný prohlížeč Macromedia Flash Player.