Příprava na leštění
Pokud jste si mysleli, že po úspěšném vybroušení zrcadla máte to nejhorší za sebou, jste na hlubokém omylu. Už samotná příprava na leštění zrcadla není jednoduchá, natož potom leštění samotné.
Co tedy budeme k leštění potřebovat?
- Samozřejmě kvalitně vybroušené zrcadlo. Pokud na jeho ploše zbudou z broušení krátery nebo škrábance, leštěním se jich už rozhodně nezbavíme a budou naše zrcadlo navždy degradovat.
- Brusnou podložku. Musí být samozřejmě po broušení dokonale očištěna. Důkladně také očistíme stolek a seženeme si nějakou nádobu, kterou bude možné později zrcadlo položené na leštící podložku na stolku přiklopit.
- Leštící růž, vhodné nádoby a hadičku pro její plavení.
- Dále si připravíme dostatek měkkých hadrů. Při leštění nezabráníme ušpinění se od růže, kterou budeme leštění provádět, proto volíme také vhodné pracovní oblečení, které se ušpinit může.
- Asfalt (ten co se používá na stavbách pro izolaci) a kalafunu (dostane se v drogériích na odštětinování prasat při zabíjačkách). Asfalt a kalafuna smíchaná zhruba v poměru 1:1 nahradí sklářskou smolu. Také budeme potřebovat vhodnou nádobu na rozpouštění asfaltu s kalafunou (budeme ho potřebovat necelý centimetr tlustou vrstvu nalitou na brusné podložce) a nějaký zdroj tepla pro rozpouštěn směsi (třeba propanbutanový vařič). Dále potřebujeme pro manipulaci s rozehřátou směsí silné pracovní rukavice.
- Pro tvorbu drážek do asfaltu budeme potřebovat kus cca 2 - 3 mm tlustého plechu ve tvaru nože.
- Další potřeby: kus papírové lepící pásky, pravítko a rýsovací jehlu (nebo naostřený hřebík, špendlík nebo jiný ostrý předmět), mikroténový sáček, staré noviny, nožík pro opravy asfaltu a lavór na vodu, do kterého se vejde poasfaltovaná podložka. Hrnec s vodou, ve kterém bude možné "vařit" zrcadlo a vytahovák zrcadla z vhodného drátu.
Příprava leštící podložky
Do vhodné nádoby (například nějaká plechovka) dáme na vařič ohřívat směs asfaltu a kalafuny v poměru cca 1:1. Ohřívání je vhodné dělat na mírnějším ohni, aby se směs nepřipálila nebo nevznítila, takže proces trvá poměrně delší dobu. Během ohřívání směs důkladně mícháme, aby se obě složky perfektně spojily.
Mezitím dokonale omyjeme a usušíme brusnou podložku. Těsně před asfaltováním její povrch důkladně vytřeme terpentýnovým olejem (hadrem, který nepouští chlupy). Pak podložku oblepíme papírovou lepící páskou tak, aby se vytvořil límec vysoký kolem 5 - 8 mm.
Podložka by měla být vlažná, aby asfalt co nejlépe přilnul. Pokud svítí slunce, je vhodné ji na něj před asfaltováním vystavit nebo podložku zahřát na teplotu kolem 30° jiným způsobem. Podložku položíme na vodorovný povrch a zalijeme jí horkou směsí tak, aby zaplnila límec. Asfalt necháme cca 20 minut ztuhnout. Pak odmočíme a sejmeme lepící pásku.
Rýsovací jehlou si na asfalt rozměříme a předkreslíme čtvercovou síť. Strany čtverců by měly být dlouhé 25 - 30 mm a podobně jako u brusné podložky musí být síť umístěna excentricky vůči středu podložky. Střed podložky by měl být v prostředním čtverci umístěn v 1/3 v obou osách (rozděluje tedy čtverec na dva čtverce 1/3 x 1/3 a 2/3 x 2/3 a dva zbývající obdélníky).
Připravíme si staré noviny v dostatečném množství. Nad plamenem nahřejeme "nůž" na dělání drážek a krájením se současným tažením nože vytvoříme do asfaltu na podložce drážky podle předrýsované sítě. Ihned po vytažení nůž otřeme do připravených novin, aby na něm asfalt neztuhnul. Nůž budeme muset vždy po jedné nebo dvou drážkách znovu nahřívat.
Přebytečný asfalt při "krájení" drážek vytvoří na podložce okolo nich jakési vyvýšené valy. Ty je potřeba ořezat nožíkem. Aby se celý nožík nezalepil od asfaltu, je třeba tuto práci dělat pod studenou vodou v lavóru. Také opravíme místa křížení drážek a na okrajích podložky srazíme v asfaltu jakousi fazetku. Pak z podložky proudem vody pečlivě vymyjeme všechny asfaltové kousky a hobliny a podložku necháme důkladně uschnout. V bublinkách asfaltu se voda drží velmi dlouho, proto je schnutí téměř nekonečné. Ale je pro další proces nezbytně nutné.
Vyschlou podložku položíme na pevný vodorovný povrch. Překryjeme ji jednou vrstvou mikroténu nebo tenké potravinářské fólie. Zrcadlo uchopíme do připraveného drátěného držáku a ponoříme ho do hrnce se studenou vodou. Dáme ho na vařič a za občasného míchacího pohybu ho ohřejeme na cca 60°. Připravíme si vhodný velký hadr (osvědčuje se třeba starý froté ručník). Ohřáté zrcadlo vyjmeme z vody, osušíme a co nejrychleji položíme vybroušenou stranou na asfaltovou podložku překrytou fólií. Překryjeme ho hadrem tak, aby chvíli vydrželo teplé a rovnoměrně zatížíme cca 5 - 10 kg. Po cca 5 - 10 minutách odstraníme zátěž, hadr a zkontrolujeme, jak se podložka chová.
Cílem je, aby celý povrch asfaltu dokonale kopíroval tvar kulové plochy zrcadla, ale na druhou stranu, nesmí se slít a slisovat drážky. Pokud se tak stane (viz obrázek), je třeba je nahřátým "nožem" obnovit, provést znovu pod vodou jejich korekci a celý proces opakovat. Pokud naopak asfalt téměř "nepracuje", můžeme zrcadlo sejmout a znova a třeba i trochu více ho ve vodě nahřát.
Příprava růže
Růž je kysličník železa získávaný z vnitřků pecí v železárnách. Je to jemný prášek velmi intenzivní cihlové barvy. Protože může obsahovat různé nečistoty, je třeba jich růž nejprve zbavit plavením. Je k tomu potřeba několik zavařovacích lahví vhodného objemu. V jedné z nich růž vsypeme do čisté vody a intenzivně a pečlivě rozmícháme. Pak ji necháme 2 minuty sesedat. Růž sesedá velmi ochotně a rychle. Nad ní se vytvoří vrstva čisté vody a na dno lahve padají těžší nečistoty. Pomocí hadičky odsajeme do jiné připravené nádoby prostřední vrstvu s čistou růží. Pro větší výtěžnost můžeme do první nádoby přidat vodu, znova intenzivně zamíchat a proces ještě jednou opakovat. Z nádoby s čistou růží budeme pak hadičkou odsávat hladinu čisté vody tak, aby z přeplavené růže vznikla pokud možno hustá kašička. Tu si přelijeme do připravené malé lahvičky a i z ní budeme ještě v průběhu leštění odlévat čistou vodu objevující se nad růží.
Hotovou podložku upneme do brousícího stolku. Na každý čtvereček asfaltu naneseme dřívkem několik kapek růžové kašičky a nakapeme vodu do drážek.
Na podložku položíme zrcadlo a vhodnými pohyby růž po podložce rovnoměrně rozprostřeme. Musí jí tam být dostatečné množství jinak hrozí, že se zrcadlo k asfaltu přilepí.
Zrcadlo omotáme mokrým hadrem, aby růž nevyschla a překryjeme na podložce nádobou proti schnutí. Takto ho necháme nejlépe přez noc důkladně formovat leštící podložku.
- Verze pro tisk
- Pro psaní komentářů se musíte přihlásit
- 10103 x přečteno