Vylepšená česká klávesnice

Jak vědí všichni, kdo používají počítač pro jakékoliv činnosti spojené s programováním, rozložení české klávesnice v Microsoftím podání je velmi nešťastné, protože speciální znaky jako například hranaté závorky, zpětné lomítko atd. jsou umístěny zcela nesmyslně.
Výrazně lépe je rozložená klávesnice QWERTY, která se podobá jiným českým rozložením v normálních operačních systémech. Vzhledem k tomu, že například při práci se softwarem Wolfram Mathematica je nutno speciální znaky používat velmi často, upravil jsem pomocí Microsoft Keyboard Layout Editoru tuto klávesnici prohozením Y a Z na QWERTZ s normálním rozložením Alt Gr (pravé Alt) kláves. Speciální klávesy jsou umístěny přesně tam, kde se nacházejí na polepkách klávesnic (například @ u číslice 2, $ u číslice 4 a hranaté a složené závorky na klávesách s písmenem ú a závorkou ).  

 

Instalace

 

Rozbalte přiložený zip soubor do nějakého dočasného adresáře a spusťte tam program setup.exe.

Klávesnice se nainstaluje do systému a je možné ji zvolit pomocí ovládacích panelů. Název rozložení je "České (QWERTZ)" (oproti původnímu "České"). 

Je vhodné rozložení České (QWERTZ) nastavit také jako výchozí pro systém a původní České odstranit (Windows v tom případě budou asi vyžadovat restart). 

 

Upozornění: Tato klávesnice nefunguje na starších Microsoftích systémech, t.j. Windows 95, 98 Millenium, NT4.0 a starších. 

 

PřílohaVelikost
czech-zy.zip254.56 KB