Zobrazení lyrics u MP3 přehrávače Cowon i9

Do MP3 přehrávače COWON se mi podařilo naprogramovat UCI s možností zobrazování textů písniček. Pokud si ho chcete stáhnout a nainstalovat, čtěte následující návod. 

EN:

If you want to display lyrics on your COWON i9 player, read more (English version is under the Czech one).

---------------------------------------------------

Ukázka displejeNedávno jsem si koupil výše uvedený přehrávač, protože jsem sháněl takový, který umí zobrazovat texty písniček (zejména kvůli procvičování cizích jazyků).

Po chvíli bádání jsem ovšem přišel na to, že sice texty zobrazovat umí, ale jedině tehdy, pokud se do MP3 souboru pomocí Korejského šíleně paskviloidního programu iAudio LDB Manager vytvoří nestandardní ID3 tag s texty. Program sice údajně má texty vyhledávat na Internetu, ale řekl bych, že v databázi mají asi jen Korejské lidové písně :-) protože od ničeho normálního to lyrics nenajde. A hlavně ani když lyrics pracně vytvoříte ručně, do té databáze se to pro další zájemce neuploaduje (nehledě na to, že to z textů očeše půlku diakritiky). 

Proto jsem brzy začal prohledávat Internet a zjistil jsem, že přehrávač toho umí daleko více, než by se na první pohled zdálo. Největším kladem je to, že GUI na jeho displeji je celé programované v Adobe Flashi a poměrně snadno se dá naprogramovat vlastní (takzvané UCI) s libovolnými dalšími funkcemi. Navíc to celé je zcela bezpečné (nemusí se dělat žádné patchování firmware nebo něco podobného) a od COWONu oficiálně popsané.  

Pokud si chcete na svém přehrávači zobrazovat texty písniček, stáhněte si níže přiložený soubor a postupujte podle následujícího návodu.

 1. Rozbalte stažený soubor a najdete v něm dva soubory music-LRC_dir.swf a music-MP3_dir.swf. Vytvořil jsem totiž dvě verze programu, takže si můžete vybrat tu, která Vám více vyhovuje.
  • Verze music-MP3_dir.swf počítá s tím, že soubor .lrc bude umístěn ve stejné složce, jako je MP3 soubor. Oba soubory musí mít zcela totožné názvy. V této verzi programu bohužel dojde k zobrazení jen pokud skladby přehráváte v režimu "folder".  
  • Verze music-LRC_dir.swf počítá s tím, že ve složce \Music přehrávače vytvoříte složku ..LRC a do ní budete umísťovat veškeré soubory .lrc. Opět musí mít zcela totožné názvy s názvy daných písniček.
   Složka má opravdu na začátku názvu dvě tečky (je to z toho důvodu aby na displeji COWONu nebyla při procházení složek vidět) a je napsána velkými písmeny LRC, takže na přehrávači je umístěna přesně takto: \Music\..LRC\
 2. Připojte přehrávač a vybranou verzi programu zkopírujte do jeho složky \System\Flash UI\ a tam jí přejmenujte na music.swf
 3. Odpojte přehrávač, zapněte ho a v menu Nastavení/Hudba se ujistěte, jestli je zapnutá volba Karaoke. Jejím vypnutím můžete kdykoliv zobrazování textů vypnout nebo zapnout.

Kde a jak sehnat texty písniček? Nejlépe Vám v tom pomůže sharewarový program MiniLyrics, který hledá a stahuje texty z Internetu, můžete v něm snadno texty synchronizovat s hudbou (pokud náhodou stáhnete nesynchronizovaný nebo si vytváříte text vlastní) a umožňuje stažené texty ukládat do .lrc souborů.

Takovýto soubor nahrajte do složky \Music\..LRC\ nebo do složky s MP3 souborem (podle toho jakou verzi programu jste si zvolili) a ujistěte se, že příslušné soubory .MP3 a .lrc mají totožný název.

Pokud máte na přehrávači nastaveno automatické vypínání displeje, bude při přehrávání písničky s nalezeným textem tato funkce automaticky deaktivována, ale přepínačem na boku přehrávače můžete displej v případě potřeby snadno vypnout.

Pokud budete mít k programu jakékoliv dotazy, připomínky nebo návrhy na vylepšení, neváhejte mi poslat mail. ---------------------------------------------------

EN

 

I have bought the COWON i9 MP3 player, because I wanted the player with Lyrics display. But I found, that it can dispaly only lyrics created with so caled iAudio LDB Manager, which is litle bit awkward :-) Corean program, which is trying to find lyrics on Internet, bud in my opinion it is searching only Corean folk music databases :-)

 

Soon I have found, that it is possible to write my own so called User Creative Interface (UCI) in Adobe Falsh. I used this possibility and wrote one which is displaying lyrics from the .lrc files found on Internet (created) for example with the popular MiniLyrics application. 

 

If you want to display lyrics from .lrc files, download the attached file and  follow the instructions:

 

 1. Unzip the file and you'll find music-LRC_dir.swf and music-MP3_dir.swf files in it. I have created two versions and you can choose one which better fulfils your needs.
  • Version music-MP3_dir.swf is searching .lrc files in the same directory, where the music file is located.In this version it can display texts only if you browsethe songs in the mode "folder".
  • Version music-LRC_dir.swf is searching .lrc files in the \Music\..LRC\ directory. Filenames of .MP3 and .lrc files MUST be the same in both versions.
 2. Connect your player and copy the selected version to the \System\Flash UI\ folder and rename it to music.swf
 3. Disconnect player, switch it on and go to the Settings/Music menu and make sure that Lyrics (or Karaoke) is switched on. You can switch the lyrics display on and off by this setting whenever you want.

When you have set the automatic display off switch on your player, this function is deactivated whenever the player finds the song with lyrics and it is again activated if you are listening the song without the lyrics. But you can always switch the display off by the button on the player.

 

If you have any questions, suggestions or proposals for improvements, don't hesitate to send me the mail.   

 

PřílohaVelikost
Serych-Cowon-UCI.zip (older version)72.78 KB
Serych-Cowon-UCI-1-1.zip72.85 KB