Nahrání firmwaru přes TFTP

Když jsem svůj Gigaset rozbalil z krabice a připojil potřebné kabely, brzy jsem zjistil, že bez nového firmwaru se dál nehnu :-) Protože z jeho nahrávání se stala malá detektivka, rozhodl jsem se, že postup nahrání firmwaru do Gigasetu prostřednictvím TFTP protokolu popíšu krok za krokem i pro úplné laiky.

Problém nahrávání firmvaru byl v tom, že jsem v tu chvíli neměl, jak ho do přístroje dostat. Nemaje zatím USB harddisk, první pokus byl s USB Flaskou, kterou ale původni firmware odmítal, ačkoliv je USB 2.0 kompatibilní a byla i správně naformátovaná. Zkusil jsem tedy firmware nahrát na network share. Odtamtud už šla aktualizace spustit, ale vzhledem k tomu, že Lemmiho firmwary požadují nahrání ze servisního menu, po chvilce se update zákonitě švihnul.
Zvolil jsem tedy postup se servisním menu, ovšem to podporuje pouze dva způsoby updatu z USB disku (což z Flash "klíčenky" nefungovalo) nebo TFTP update. Nezbývalo mi tedy než zvolit TFTP update a vzhledem k tomu, že ne všichni ví co a jak s TFTPkem, rozhodl jsem se to tady popsat.

Co budeme potřebovat?

 1. PC, které po síti komunikuje s Gigasetem a u něhož máme práva změnit IP adresu
 2. Patřičný ZIP s firmwarem (Lemmiho verze najdete třeba tady), který si rozzipujeme do nějaké složky na disku (třeba C:\lemmi)
 3. TFTP server. Skvělý TFTP server, který Vám doporučuji a  který zde budu popisovat  je  Pumpkin TFTP. Je to freeware a můžete si ho nahrát buďto z originálních stránek  http://kin.klever.net/pumpkin/.

Jak tedy postupovat?

 1. Nainstalujte si na počítači TFTP server (je to rychlé a bezproblémové).
 2. TFTP server na Gigasetu v servisním režimu běží natvrdo na IP adrese 192.168.1.1 a nelze to změnit. Proto musíme nejdřív změnit adresu našeho PC tak, aby bylo ve stejné síti, (tedy na hodnotu 192.168.1.něco). Spusťte si DOSovské okno a napište příkaz ipconfig. Podívejte se na adresu Vašeho počítače a pokud je 192.168.1.cokoliv mimo 1, můžete pokračovat bodem 3) Pokud potřebujete adresu změnit a víte, jak na to, změňte si ji na požadovanou hodnotu a také pokračuje bodem 3). Kdo si ohledně změny adresy něčím není jistý, nechť pokračuje dále ve čtení tady:
  Pravým tlačítkem klikněte na ploše na ikoně "Místa v síti" a zvolte "Vlastnosti". Zvolte "Připojení k místní síti" a v něm "Vlastnosti" a pak "Protokol sítě Internet (TCP/IP)" a opět tlačítko "Vlastnosti".
  Pokud vidíte v dialogu čísla, opište si je někam, ať je po akci můžete vrátit na původní hodnoty. Pokud je tam zašrtnuto "Získat adresu IP z DHCP serveru automaticky" a "Získat adresu DNS automaticky", pouze zvolte variantu " použít následující IP adresu".
  Do okénka "Adresa IP" zapište  adresu 192.168.1.2 a klikněte do řádku "Maska podsítě". Měl by se sám vyplnit na 255.255.255.0. Pokud se tak nestane, vyplňte tuto hodnotu ručně. Zbylá okénka nemusíte vyplňovat a jen pomocí OK pozavírejte všechna okna nastavení sítě.
 3. Spusťte TFTP server Pumpkin. Stiskněte v něm tlačítko "Put File" a v první řádce  (Local File) zvolte  pomocí tlačítka vpravo soubor s firmwarem ze složky, kam jste firmware předtím rozbalili (je to soubor s příponou WSW něco jako 2.00.xx.L02.wsw).
  Do řádky "Remote Host" vyplňte adresu 192.168.1.1
  Ještě NEmačkejte tlačítko "OK".
 4. Nyní nahoďte na Gigasetu servisní režim. Provedete to tak, že vytáhnete síťovou napájecí šňůru,
  zastrčíte ji na 2 vteřiny, vytáhnete na 2 vteřiny,
  opět zastrčíte a vytáhnete,
  zastrčíte, vytáhnete a
  zastrčíte a již necháte zastrčenou. Po chvilce se objeví primitivní menu, které obsahuje řádek: "update from network (tftp)".
  Zvolte tuto možnost a objeví se:
  "Please send update file with tftp to 192.168.1.1"
  Teď už jen na počítači odmáčkněte v Pumpkinovi "OK" a firmware by se měl poměrně rychle nahrát. Pak začne proces updatu, během kterého na obrazovce televize nabíhá lišta. To naopak trvá poměrně dlouho, ale buďte trpěliví a vydržte. Přístroj se nakonec sám restartuje a nový firmware je v něm.
 5. Vraťte si zpátky nastavení síťové karty na počítači, pokud jste ho ve třetím kroku měnili.


Mimochodem nový firmware už vidí můj USB Flashdisk :-)