Nahráváme firmware

V minulém článečku jsme si popsali hardwarovou úpravu routeru Edimax BR 6104, která nám zpřístupnila jeho sériový port.

Postup nahrání firmwaru

Můžeme tedy směle přistoupit k hrátkám s firmwarem routeru. První věc, kterou je potřeba znát, abychom se k routeru mohli připojit je implicitní nastavení sériového rozhraní. To je následující:

  • rychlost 115 200 kbps
  • databity 8
  • stopbity 1
  • parita N
  • řízení žádné

Spustíme libovolný terminálový program, který umí komunikovat po sériovém portu a umí protokol X-modem. Ve Windowsech tomu vyhovuje klasický hyperterminál, ale je samozřejmě možné použít i jakýkoliv jiný program s popsanými schopnostmi. Nastavíme parametry sériového portu, propojíme počítač s upraveným routerem a zastrčíme jeho konektor napájení.

Router začne bootovat a pokud je vše vpořádku, měl by se v okně terminálového programu ukázat nápis:

ADM5120 Boot:

V tomto okamžiku nesmíte zaváhat a musíte na klávesnici rychle třikrát stisknout mezerník. Objeví se:

Linux Loader Menu
====================
(a) Download vmlinuz to flash ...
(b) Download vmlinuz to sdram (for debug) ...
(c) Exit

Please enter your key :

 

Chceme-li nahrát firmware, stiskneme písmenko a

Nyní musíme poměrně rychle v terminálovém programu otevřít X-modem s vybraným souborem firmwaru (viz níže), jinak nám vyprší timeout. Hyperterminál má jako implicitní místo pro hledání souborů pro odesílání poněkud netradičně nastaven kořen profilu uživatele. Proto je rozumné si soubor s firmwarem předem připravit právě do téhle složky, aby otevírání proběhlo hladce a rychle.

Dialog pro odeslání souboru najdeme v menu Přenos/Odeslat soubor...

Po odkliknutí Odeslat se v okně hyperterminálu bude objevovat postup nahrávání firmwaru a nakonec se znova objeví základní menu bootloaderu.

Downloading.......................PASS
Eraseing nor flash.......PASS
Programming nor flash...PASS
Linux Loader Menu
====================
(a) Download vmlinuz to flash ...
(b) Download vmlinuz to sdram (for debug) ...
(c) Exit

Po stisknutí klávesy c router rebootuje a pokud se vše podařilo, bootuje již oblečen do nového firmwaru.

Kde vzít jiný firmware

Existuje hned několik způsobů, jakými přijít k jinému než originálnímu Linuxu, který je v routeru nahrán od výrobce.

Tou nejsložitější, kterou se nebudu zabývat, je zkompilovat a sestavit si úplně vlastní Linux podle specifických představ. To je ovšem značně komplikované a bez předchozích zkušeností to začátečník zvládá jen opravdu těžko.

Daleko jednodušší je porozhlédnout se po Internetu a stáhnout si některou z existujících verzí Linuxu pro tenhle router. Existuje jich několik a liší se svým zaměřením.

  • Originální verzi firmwaru najdete přímo na stránkách Edimaxu
  • AMILDA - distribuce zaměřená hlavně na původní funkce routeru
  • Midge - distribuce zaměřená více na využití hardwaru routeru pro jiné než síťové aplikace
  • Sweex - jediná mě známá distribuce, která umí využít USB flashky pro umístění filesystému (stránky nejsou příliš přehledné, hledejte pod druhou záložkou v menu "Latest distro beta")

Já osobně používám právě posledně jmenovanou distribuci. K jejímu zprovoznění je třeba si nejprve stáhnout soubor s názvem stick datum.tar.gz a na Linuxovém počítači ho rozbalit na USB flash disk předem naformátovaný linuxovým filesystémem ext2. Pokud nemáte Linuxový stroj, nebojte se ho nainstalovat třeba pod VMWare serverem, stejně ho pro práci s routerem budete potřebovat.

Takto připravený USB flashdisk vložíme do libovolného USB portu routeru a výše uvedenou metodou do něj uploadujeme některou z distribucí ze Sweexu.

Pro úplné linuxové začátečníky nakonec dodám, že IP adresy nastavíte v souboru /etc/network/interfaces nacházejícím se na flashdisku. zeditovat ho můžete na jakémkoliv počítači (samozřejmě včetně VMWaru) s Linuxem.