Schéma projektoru MEOS DUO
Vlastním projektor MEOS DUO a vzhledem k tomu, že s ním chci realizovat zařízení pro přetáčení starých 8mm filmů do digitální podoby, potřeboval jsem od něj sehnat schéma. To se mi kdysi podařilo a zřejmě do HW konference o tom padla zmínka, takže občas od někoho dostanu mail, že toto schéma shání také. Proto jsem se rozhodl ho zveřejnit zde na svém webu a doufám, že vyhledávače se časem postarají o jeho snazší dohledatelnost pro takové zájemce.
Pár slov k samotnému schématu:
MEOS DUO se vyráběl ve dvou variantách. Jedna (zřejmě starší, ale ověřeno to nemám) byla s asynchronním motorkem, jehož otáčky se nedají snadným způsobem měnit. Proto měl tento typ přepínání obrazové frekvence 16 a 18 obr/s. realizováno jen mechanickým přepínačem, který přesmykával řemínek od motoru na jedno ze dvou koleček o různých průměrech.
Druhý typ obsahuje stejnosměrný motorek, jehož otáčky jsou regulolovány pomocí tranzistoru KD602 řízeného z potenciometru na promítačce nebo ze zvukového synchronizátoru, který se prodával samostatně a využíval pro svou činnost stereo magnetofonu na jehož jedné stopě byl zaznamenán zvuk k filmu a na druhé speciální synchronizační značky.
Mám už vyvinutý a postavený nový hardware synchronizátoru videokamera-promítačka s procesorem PIC, ale ještě jsem nestihl (a dlouho asi ještě nestihnu) dopsat software. Proto ho zde zatím nezveřejňuji. Případní zájemci nechť mi v případě zájmu pošlou mail a jsem ochoten jim poslat podklady pro tento nový synchronizátor ve stavu, ve kterém se nyní nachází.
Uvedené schéma patří právě promítačce druhého typu a obsahuje jak schéma vlastního projektoru (menší část vpravo od dělící čáry), tak i schéma celého synchronizátoru (větší část vlevo).
Schéma jsem kdysi dostal od kohosi naskenované v té podobě, ve které je vystaveno, takže s kvalitou obrázku nejsem schopen nic dělat. Ale při troše snahy je schéma i v této kvalitě čitelné.
- Pro psaní komentářů se musíte přihlásit
- 15262 x přečteno