Zase jeden druhý PICkit

Klon programátoru PICkit2PICkit 2 je velmi populární programátor/debugger od firmy Microchip. Vzhledem k tomu, že Microchip nabízí dokumentaci s jeho schématem, přeložený firmware pro procesor a ovládací software pro PC volně ke stažení, není problém si tento programátor postavit. Zde nabízím soji variantu jeho zjednodušeného klonu.

Na Internetu se povaluje mnoho různých klonů tohoto zařízení, jejichž cílem je zpravidla zjednodušení za cenu odstranění některých funkcí, které se nepoužívají úplně běžně, protože zapojení originálního PICkitu 2 od Microchipu je zbytečně složité. Většina klonů bohužel v této snaze odstraňuje jednu podstatnou vlastnost, a to programování při nižším napětí (3,3V).

Protože mnoho zajímavých moderních mikroprocesorů od firmy Microchip (například rodiny dsPIC33, PIC24 atd.) již neumožňuje provoz (a tedy i programování) při napětí 5V, nezbývá potom takový zjednodušený PICkit 2 zapojovat přes redukční modul, který převede 5V signály na 3,3V. Toto řešení mi připadne zbytečně složité a nespolehlicé, a proto jsem se rozhodl vytvořit sice trochu zjednodušený, ale přesto "obounapěťový" klon PICkit 2ky. Oproti originálu, kde je napájecí napětí regulováno procesorem, je moje verze osazena přídavným stabilizátorem na 3,3V a ručním přepínačem, pomocí kterého se volí požadované napětí.

Návrh je navíc udělán na poměrně větší jednostranné destičce plošného spoje pouze klasickou montáží, aby ho snadno zrealizoval i bastlíř začátečník. 

Co tedy pro výrobu budete potřebovat

  • procesor PIC18LF2550 v klasickém DIL pouzdře
  • jednostrannou fotocitlivou destičku na plošný spoj o rozměrech min. 100 x 50 mm
  • součástky podle seznamu v příloze (v září 2009 zakoupeny v GM za cca 170,- Kč)
  • program pro návrh plošných spojů verze 4.16 (případně bez záruky vyšší)
  • programátor, kterým poprvé procesor naprogramujete (poté již lze firmware aktualizovat prostřednictvím USB)

Výroba a oživení

Vyleptejte, vyvrtejte a osaďte destičku s plošnými spoji. Do procesoru PIC18FL2550 naprogramujte HEX soubor z přílohy. Microchip občas na svém webu uvádí aktualizace, ale doporučuji naprogramovat osvědčenou verzi z přílohy a případnou aktualizaci provést až po zprovoznění PICkitu pomocí rozhraní USB.

Na stránkách www.microchip.com si vyhledejte slovní spojení PICkit 2 a ze stránky, kterou vám server najde si stáhněte případnou aktualizaci firmwaru a hlavně program PICkit 2 V2.61 (nebo novější). Ten nainstalujte na svém PC.

Naprogramovaný procesor zastrčte do patice na ubastleném PICkitu a připojte pomocí USB k počítači. POčítač by měl USB zařízení poznat, měla by se rozsvítit napájecí LED a když spustíte program PICkit 2.61, měl by programátor nalézt a vypsat, že je připojený, přičemž při komunikaci by měly krátce zablikat obě další LED diody na PICkitu.

Pokud je až sem vše vpořádku, máte skoro vyhráno. Vemte si k ruce voltmetr, a v programu PICkit zvolte menu Tools/Troubleshoot... Otevře se průvodce, kterého krok po kroku (mimo kroku číslo 1, který přeskočte) pečlivě projděte a ověřte všechna napětí. Přepínač přitom mějte přepnutý do polohy blíž ke konektoru - napětí 5V. 

Pokud je vše OK, zkuste k programátoru připojit libovolný 5V mikroprocesor od Microchipu a pomocí příkazu Read ho načíst. Jestli vše funguje poznáte tak, že ho programátor správně identifikuje a vypíše v řádku Device. Dále zkuste do tohoto procesoru naprogramovat nějaký odpovídající hex soubor s vaším přeloženým programem.

Jestli i to funguje, zbývá už jen vyzkoušet totéž v režimu 3V. Protože originální PICkit zkoumá, jaké je napájecí napětí na programovaném procesoru (při programování hotového zařízení - tzv ICP In Circuit Programing) a podle toho reguluje svůj napájecí zdroj, je z našeho ručně přepínaného zdroje poněkud zmatený. Pro správnou funkci ve 3V režimu je proto potřeba v menu Tools/Target VDD source zvolit položku "Force PICkit 2", čímž mu řekneme, aby nic nezkoumal a natvrdo začal napájet. V menu Device Family si najděte některou ze 3V rodin procesorů, přepněte přepínač do polohy vzdálenější od konektoru a zkuste procesor připojit a pomocí Read identifikovat. Pak ho už jen zkuste naprogramovat.

Pokud jste se úspěšně prokousali až sem, nezbývá než Vám pogratulovat!

Používáte-li vývojové prostředí MPLAB, je lepší po výše uvedeném odzkoušení program PICkit 2 vypnout (nezkoušejte ho mít puštěný společně s MPLABem, nebude Vám to fungovat) a programátor PICkit 2 si zvolit přímo v menu MPLABu (Programmer/Select Programmer/PICkit 2). Tak budete moci procesory programovat přímo z prostředí MPLABu ihned po překladu zdrojových kódů Vašich programů.

 

 

PřílohaVelikost
zase PICkit2.zip118.83 KB