Lightroom ISO dependent preset generator

Adobe Lightroom classic přinesl s updatem 9.2 z února 2020 zcela novou filosofii práce s defaultními presety. Bohužel na vytváření presetů, jejichž nastavení se mění v závislosti na ISO fotografie zatím neexistuje žádný nástroj. V tuto chvíli se dají vytvářet pouze složitou editací .xmp souborů v textovém editoru. Ztohoto důvodu jsem vytvořil jednoduchý online generátor takových presetů, který jejich tvorbu všem zpřístupní velmi snadným způsobem bez nutnosti ruční editace .xmp souborů. Vše jsem navíc popsal v tomto videotutoriálu.

Smyslem defaultních presetů v Lightroomu je výrazně ušetřit a zrychlit práci. Přiřadí se totiž fotografiím ihned v momentu, kdy je do Lightroomu importujete. Pokud se k jejich nastavení pak potřebujete vrátit během práce v develop modulu, stačí kdykoliv pouze kliknout na tlačítko Reset. Původně (před updatem 9.2) se tyto presety vytvářely právě pomocí tohoto tlačítka, pokud se před jeho stiskem zmáčkla klávesa Alt. Tato funkcionalita byla ale v Lightroomu 9.2 odstraněna, a jako defaultní se od této verze nastavují klasicky vytvořené Lightroom presety. Dělá se to v dialogu Edit/Preferences... na kartě Presets.

Nejdůležitější činnost, která se pomocí defaultních presetů řešívá, je odšuměmí fotografií. To je ovšem úzce svázané s hodnotou ISO, protože čím vyšší ISO daná fotografie má, tím obsahuje zákonitě více šumu. Zatímco před updatem bylo možné defaultní profily vytvářet kliknutím na Alt Reset pro každé ISO zvlášť, v nové verzi Lightroomu je pro tuto funkcionalitu nutno vytvořit speciální typ presetu. Na jeho tvorbu ale zatím Adobe nepřipravil žádný uživatelsky přívětivý nástroj, a je možné ho tedy zatím vytvářet pouze poměrně složitou editací speciálního .xmp souboru v textovém editoru (podle návodu, který se na stránkách Adobe dá najít).

Z tohoto důvodu jsem naprogramoval jednoduchý webový generátor těchto speciálních ISO dependent presetů. Ten Vám (při znalosti hodnot odšumění, které chcete nastavit) umožní takový preset vytvořit během pár minut.

Navíc stránka vytvořené presety uchovává ve své databázi a můžete si je tak nechat generovat opakovaně nebo, což je ještě daleko důležitější, sdílet s ostatními uživateli

K novému nastavení presetů a použití online generátoru jsem navíc nahrál tento videotutoriál, kde je problematika poměrně podrobně vysvětlena. 

Komentáře na tomto svém webu nemám povolené, ale pokud máte k práci s novými presety dotazy, pošlete mi mail, rád poradím.